Tempeh-fleky jsou mojí variací na jednoduché tofufleky. Ty jsou pak veganskou alternativou tradičních šunkofleků, jen bez použití trouby a samozřejmě živočišných produktů. Hlavními ingrediencemi mého receptu jsou tempeh, těstoviny a kysané zelí. Protože se tempeh-fleky nezapékají, jejich příprava je extrémně jednoduchá a trvá jen o pár minut déle než uvaření samotných těstovin. Zvláštností receptu je, že v něm nepoužívám sůl. Díky sójové omáčce a slanému tempehu není totiž potřeba. Recept je ideální, pokud vám zbude kysané zelí a nevíte, co s ním. Jídlo se také skvěle hodí do krabičky.
neděle 25. března 2018
neděle 18. března 2018
Veganská strava II. - Nahrazení nevhodných surovin
První část článku popisovala nahrazení živočišných surovin veganskými alternativami. V této části rozeberu suroviny, které jsou sice veganské, ale jejichž konzumace není úplně ideální. Všechny tyto často používané suroviny lze nahradit mnohem nutričně hodnotnějšími, zdravějšími a často i chutnějšími alternativami. Protože takovýchto surovin je poměrně hodně, v tomto článku nebudu zacházet do velkých detailů, ale vždy poskytnu zdroje a odkazy na podrobnější informace. Jednotlivé potraviny plánuji detailně rozebrat v příštích článcích.
sobota 10. března 2018
Technika "smažení" na vodě
Technika "smažení" na vodě je způsob, jak se vyhnout použití oleje při smažení například cibulky, nebo jiné zeleniny. Technika najde své použití hlavně ve veganském stravování ze základních surovin ("whole food plant based diet"), ve kterém se nepoužívá žádný průmyslově zpracovaný olej. Jak název napovídá, technika je velice prostá - místo oleje se zelenina "osmaží" na vodě a následně chvíli na sucho. Jediné, co je tak potřeba je nepřilnavá pánev. Pro lepší chuť lze v závěru "smažení" použít sójovou omáčku, která jídlu dodá zajímavou chuť.
neděle 4. března 2018
Pikantní lilek sedmi pepřů
K tomuto receptu mě inspirovalo jídlo, které jsem jedl v naší pardubické čínské restauraci "U bílého koníčka". Pokud si dobře vzpomínám, název jídla zněl nějak jako "lilek se sečuánským pepřem" a jednalo se o opravdovou lahůdku a skvělou alternativu místo samého tofu (bohužel veganský výběr jinak v čínských restauracích moc pestrý nebývá). Základem mé varianty je lilek povařený v pikantní omáčce ze směsi pepřů, sójové omáčky a lahůdkového droždí. Jako příloha se skvěle hodí neochucená jasmínová rýže, kuskus, quinoa, nebo třeba bulgur. Samotný lilek ale obsahuje minimum kalorií a pro větší hlad tak lze přidat třeba dýňová semínka, tempeh, nebo tofu (a jsme zase tam, kde jsme byli :) ).
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)