sobota 24. února 2018

Pohanková sekaná


Pohanka je pro výrobu veganské sekané poměrně známá (používanější je snad už jen čočka), protože se do ní skvěle hodí. Málokdo by však jako druhou hlavní surovinu použil kysané zelí. Přesto je tato kombinace opravdu výborná a společně s pohankovou moukou vytváří příjemně syté jídlo, které však není zvlášť těžké. Sekaná se skvěle hodí k bramborové kaši, nebo ke chlebu. Lze ji však i zmrazit a postupně si brát k jakékoliv příloze. Jedná se tak o ideální recept do krabičky. 

sobota 17. února 2018

Vegan sport club


Čekání se vyplatilo a konečně jsem se stal oficiálním členem veganského sportovního klubu na stránkách sportuj.veganka.cz. Můj veřejný profil si můžete prohlédnout v sekci profily - Filip Holík. A na co se můžu těšit? Především je to možnost širší propagace veganství jako zdravého životního stylu vhodného i pro sportující lidi. Mohu se také zapojit do psaní článků o veganství a účastnit se různých akcí pořádaných klubem. Jednou z prvních možností pořádné reprezentace by mohla být má účast v čistě veganském týmu na Vltava Run 2018!

sobota 10. února 2018

Bramborový tatarák

Pravý tatarák jsem sice nikdy v životě nejedl, ale ostatní lidé mi potvrdili, že tato veganská varianta je od pravého tataráku chuťově k nerozeznání. Pokud tedy máte klasický tatarák rádi, ale nechcete riskovat, že chytnete nějakou nemoc, nebo se ráno nezvednete ze záchodu, tento veganský recept určitě vyzkoušejte. Základem jsou brambory a příprava je opravdu jednoduchá - pokud máte kvalitnější mixér. V opačném případě budete muset brambory nastrouhat, jinak však recept o nic složitější není. Tatarák se skvěle hodí k topinkám, ale i jako pomazánka na jednohubky, či jen tak. 

sobota 3. února 2018

Kapustové závitky


Zřejmě můj první recept na hlavní jídlo, který jsem vymyslel kompletně sám. Inspiroval jsem se jedním z mých nejoblíbenějších jídel - plněnými tortilami. Na rozdíl od nich je však náplň kapustových závitků mnohem sytější - obsahuje červenou čočku, kuskus a mrkev a celá se tak vaří. Vše se pak místo pšeničné tortily obalí kapustovým listem. Výsledkem jsou úžasně jednoduché a velice chutné kapustové závitky. Celá příprava netrvá déle než uvaření červené čočky, tedy maximálně 15 minut.